Anthony Markanich Portrait

Anthony Markanich Statistik

Position : Defender
Nationalitet : USA
Tröjnummer : #13
Ålder (Födelsedag) : 26 (26/12/1999)
Längd : 185cm

2026

2025

2024

2023

2022

2026 och karriärstatistik- Anthony Markanich

7.24
Genomsnittlig rating i MLSMål insläppta rank : 44 / 155 Spelare
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

12

4

12

4

2

0

943'

2

0

4

1

1

0

99'

Total 2026

14

4

16

5

3
0

1042'

Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

47

14

41

14

8

0

3148'

9

2

12

1

3

0

581'

5

1

7

1

2

0

393'

3

1

3

0

0

0

138'

Total 4051

66

18

65

16

13
0

4396'

Ovan är karriärstatistiken för Anthony Markanich. Anthony Markanich har spelat totalt 66 matcher, gjort 18 mål och ackumulerat 3 assist. Anthony Markanich har spelat flest antal matcher i MLS med 66 framträdanden i USA. Statistiken inkluderar inte klubb- och internationella vänskapsmatcher.

Statistik per 90 minuter i MLS

1.15Inkastade mål / 90'
12 Mål i 12 Matcher
74th Percentil
33%Hålla nollan
4 Hållna nollan i 12 Matcher
76th Percentil
0.19Kort per 90
2 Kort totalt
56th Percentil

Anthony Markanich statistik - detaljerad

MLS statistik för Anthony Markanich

ÖvergripandeTotalPer 90 minuterPercentil
Matcher Spelade12N/A
99
minuter94379 minuter per match
77
Påbörjade matcher11N/A
90
Matcher med utbyte1N/AN/A
Matcher med ersättning4N/AN/A

Försvarsstatistik

FörsvarTotalPer 90 eller %.Percentil
Mål Insläppta121.15
74
Minuter per insläppt mål79 Min'N/A
75
Hålla nollan433%
76
Tacklingar252.39
87
Interceptioner161.53
85
Dueller på marken12011.46
87
Vunna dueller på marken716.78
96
Vunna dueller i luften312.96
97
Dribblad förbi121.15
8
Fullträffar262.48
69
Blockerade skott20.19
50
Straffar borta00.00
99

Som försvarare har Anthony Markanich släppt in 12 mål och hållit 4 clean sheets i 12 matcher i MLS 2026 säsongen. Det betyder att när Anthony Markanich är på planen släpper deras lag in ett mål var 79 minut. Dessutom har de gjort 2.39 tackles och 1.53 interceptions för varje 90 minuter de varit på planen. Anthony Markanich samlar också på sig ungefär 2.48 clearances på samma gång.

Gula kort, röda kort och foulstatistik

Kort och foulTotalPer 90 minuterPercentil
Gula Kort2N/AN/A
Röda kort0N/AN/A
Totalt antal kort20.19
56
Minuter per bokning472 min' / kortN/A
69
Kort över 0,5217%
63
Foul begångna100.96
43
Foulade mot141.34
72

Anthony Markanich har fått 2 gula kort och 0 röda kort i 12 matcher hittills i MLS 2026 säsongen. De begår 0.96 fouls per 90 minuter.

Mål och xG (förväntade mål)

Mål, xG, skottTotalPer 90 minuterPercentil
Mål Gjorda40.38
87
Inblandning i mål60.57
84
Mål hemma10.2
68
Mål borta30.55
94
Förväntade mål (xG)3.670.35
83
Icke straffbar xG (npxG)3.670.35
84
Straffmål Gjorda0N/AN/A
Hat-trick0N/AN/A
3 eller fler mål0N/AN/A
2 eller fler mål0N/AN/A
Minuter per mål236 Minuter per målN/AN/A

Anthony Markanich har gjort 4 mål i 12 matcher så här långt i MLS 2026 säsongen. 1 av de gjorda 4 målen gjordes på hemmaplan medan de gjorde 3 mål på bortaplan. Totalt sett är Anthony Markanich's gjorda mål per 90 minuter 0.38. Dessutom är Anthony Markanich totala G/A (mål + assist) 6 för den här säsongen. Deras målmedverkan motsvarar 0.57 per 90 minuter. Deras Non-Penalty xG per 90 minuter är 0.35. Detta sätter Anthony Markanichs npxG output till 3.67 vilket sätter dem i topp 84 percentile av MLS spelare.

Skott tagna

SkottdataTotalPer 90 minuterPercentil
Skott tagna171.62
73
Skott på mål
6/ 17
0.57
71
Skott utanför mål
11/ 17
1.05
76
Målstolpen0 gånger0.00
78
Konverteringsfrekvens För Skott23.53%N/A
86
Skottprecision35.29%N/A
53
Skott Per Mål Gjorda4.25N/AN/A

Anthony Markanich har tagit 17 skott i 12 matcher hittills i MLS 2026 säsongen. Av 17 skotten var 6 skotten på mål och de andra 11 skotten var utanför mål. Det betyder att Anthony Markanichs skottprecision är 35.29%. De gör ett mål för varje 4.25 skott de tar och tar 1.62 skott per 90 minuter på planen.

Statistik över assists, passningar och skapade chanser

Assists och passningarTotalPer 90 minuterPercentil
Assister20.19
78
Förväntade assists (xA)2.340.22
77
Passningar35934.30
35
Framgångsrika pass
256/ 359
24.46
28
Andel godkända pass71.31%N/A
7
Viktiga pass161.53
82
Krossboll100.96
54
Framgångsrika krossboll
2/ 10
0.19
52
Genomförandegrad för krossboll20.00%N/A
55
Minuter per assist472 Minuter per assistN/AN/A

Anthony Markanich har assisterat till 2 assists i 12 matcher så här långt i MLS 2026 säsongen. Om vi tittar på deras passningsspel så passar Anthony Markanich bollen ungefär 34.30 gånger under en match med en passningsfrekvens på 71.31. de spelar också 1.53 nyckelpassningar varje match vilket leder till betydande målchanser. Totalt sett är Anthony Markanichs xA (Expected Assists) output 0.22 per 90 minuter. Denna statistik placerar dem över 77 procent av spelarna i MLS.

Statistik för dribbling och offside

Dribblingar och offsideTotalPer 90 minuterPercentil
Dribblingar40.38
26
Lyckade dribblingar20.19
27
Dribblingens framgångsgrad50.00%N/A
69
Fördrivna60.57
51
Offsides30.29
80

Straff statistik

StraffsparkarDenna säsongKarriär
Straffkonverterings BetygInga straffInga straff
Vunna straffar00
Straffmål Gjorda00
Missade straffar00

Anthony Markanich har inte tagit några straffsparkar i sin karriär ännu (baserat på all säsongsdata som vi har på FootyStats). Deras straffsparkstatistik kommer att uppdateras när han tar en straff i en officiell match.

US Open Cup statistik för Anthony Markanich

ÖvergripandeTotalPer 90 minuterPercentil
Matcher Spelade2N/A
5
minuter9950 minuter per match
0
Påbörjade matcher1N/A
3
Matcher med utbyte1N/AN/A
Matcher med ersättning1N/AN/A

Försvarsstatistik

FörsvarTotalPer 90 eller %.Percentil
Mål Insläppta43.64
0
Minuter per insläppt mål25 Min'N/A
15
Hålla nollan150%
59
Tacklingar32.09
79
Interceptioner00.00
27
Dueller på marken2618.14
99
Vunna dueller på marken117.67
97
Vunna dueller i luften53.49
95
Dribblad förbi21.40
3
Fullträffar32.09
69
Blockerade skott00.00
61
Straffar borta00.00
99

Som försvarare har Anthony Markanich släppt in 12 mål och hållit 4 clean sheets i 2 matcher i MLS 2026 säsongen. Det betyder att när Anthony Markanich är på planen släpper deras lag in ett mål var 25 minut. Dessutom har de gjort 2.09 tackles och 0.00 interceptions för varje 90 minuter de varit på planen. Anthony Markanich samlar också på sig ungefär 2.09 clearances på samma gång.

Gula kort, röda kort och foulstatistik

Kort och foulTotalPer 90 minuterPercentil
Gula Kort1N/AN/A
Röda kort0N/AN/A
Totalt antal kort10.91
99
Minuter per bokning99 min' / kortN/A
61
Kort över 0,5150%
96
Foul begångna42.79
99
Foulade mot32.09
80

Mål och xG (förväntade mål)

Mål, xG, skottTotalPer 90 minuterPercentil
Mål Gjorda00
68
Inblandning i mål10.91
95
Mål hemma00
85
Mål borta00
82
Förväntade mål (xG)0.310.22
70
Icke straffbar xG (npxG)0.310.22
70
Straffmål Gjorda0N/AN/A
Hat-trick0N/AN/A
3 eller fler mål0N/AN/A
2 eller fler mål0N/AN/A
Minuter per mål0 Minuter per målN/AN/A

Skott tagna

SkottdataTotalPer 90 minuterPercentil
Skott tagna42.79
92
Skott på mål
2/ 4
1.40
95
Skott utanför mål
2/ 4
1.40
85
Målstolpen0 gånger0.00
93
Konverteringsfrekvens För Skott0.00%N/A
71
Skottprecision50.00%N/A
83
Skott Per Mål Gjorda0.00N/AN/A

Statistik över assists, passningar och skapade chanser

Assists och passningarTotalPer 90 minuterPercentil
Assister10.91
99
Förväntade assists (xA)0.800.56
97
Passningar3927.21
29
Framgångsrika pass
28/ 39
19.53
26
Andel godkända pass71.79%N/A
19
Viktiga pass42.79
96
Krossboll21.40
64
Framgångsrika krossboll
0/ 2
0.00
56
Genomförandegrad för krossboll0.00%N/A
56
Minuter per assist99 Minuter per assistN/AN/A

Statistik för dribbling och offside

Dribblingar och offsideTotalPer 90 minuterPercentil
Dribblingar10.70
52
Lyckade dribblingar00.00
46
Dribblingens framgångsgrad0.00%N/A
46
Fördrivna00.00
99
Offsides00.00
76

Straff statistik

StraffsparkarDenna säsongKarriär
Straffkonverterings BetygInga straffInga straff
Vunna straffar00
Straffmål Gjorda00
Missade straffar00

Anthony Markanichs statistiska analys

Anthony Markanich är en Försvarare som har dykt upp i 12 matches denna säsong i MLS spelat totalt 943 minuter. Anthony Markanich släpper in i genomsnitt 1.15 mål för varje 90 minuter som han är på planen. Hans noll mål insläppta-statistik ligger för närvarande på 33%. Det betyder att Anthony Markanich har inte släppt in ett mål i 4 matcher av 12 som han har spelat i.

Anthony Markanich har gjort mål totalt av 4 mål hittils den här säsongen i ligan, vilket placerar honom 2Minnesota United lagets skytteliga.

Minut för minut

gör mål varje 236 minuter

Assister varje 472 minuter

Erhållit kort varje472 minuter

Straffrekord (karriär)
PEN
Gjorde 0 / 0 penalties
Missade 0 / 0 straff
 
Omvandlingsfrekvens för straff : N/A
Rank efter output (Nuvarande liga)

Mål rank

58 / 451 Spelare

Mål insläppta rank

44 / 155 Spelare

FÖRGÅENDE SÄSONGERS PRESTATIONER

2025 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

35

10

29

10

6

0

2205'

1

0

0

1

1

0

63'

3

2

3

0

1

0

195'

3

1

3

0

0

0

138'

Total 2025

42

13

35

11

8
0

2601'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0.41 Mål

1.18
 Insläppta

0.24  Erhållna kort

2024 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

4

1

7

0

1

0

330'

Total 2024

6

1

9

0

1
0

466'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0.27 Mål

1.91
 Insläppta

0.27  Erhållna kort

2023 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

3

0

3

0

1

0

197'

Total 2023

3

0

3

0

1
0

197'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.37
 Insläppta

0.46  Erhållna kort

2022 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

1

0

2

0

0

0

90'

Total 2022

1

0

2

0

0
0

90'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

2
 Insläppta

0  Erhållna kort

/se/
https://cdn.footystats.org/
- Startar om### min'
- Startar om### H'
Live'
- Startad
Snart
Startad
no

Laddar statistik

GÅ MED I PREMIUM. VINST NU.