Omar Bertel Portrait

Omar Bertel Statistik

Position : Försvarare - Vänster bak
Nationalitet : Colombia
Fot : Vänsterfotad
Tröjnummer : #30
Ålder (Födelsedag) : 29 (9/9/1996)
Längd : 174cm
Vikt : 71kg

2026

2025

2024

2023

2022

2021

2020

2019

Mer

2018

2017

2026 och karriärstatistik- Omar Bertel

6.94
Genomsnittlig rating i Categoria Primera AMål insläppta rank : 37 / 141 Spelare
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

20

0

18

8

1

0

1694'

5

0

5

1

0

0

450'

Total 2026

25

0

23

9

1
0

2144'

Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

197

2

147

73

12

0

15323'

18

1

13

6

2

0

1526'

11

0

9

3

1

1

867'

Total 20215

233

3

175

84

15
1

18223'

Ovan är karriärstatistiken för Omar Bertel. Omar Bertel har spelat totalt 233 matcher, gjort 3 mål och ackumulerat 16 assist. Omar Bertel har spelat flest antal matcher i Categoria Primera A med 233 framträdanden i Colombia. Statistiken inkluderar inte klubb- och internationella vänskapsmatcher.

Statistik per 90 minuter i Categoria Primera A

0.96Inkastade mål / 90'
18 Mål i 20 Matcher
73rd Percentil
40%Hålla nollan
8 Hållna nollan i 20 Matcher
87th Percentil
0.05Kort per 90
1 Kort totalt
10th Percentil

Omar Bertel statistik - detaljerad

Categoria Primera A statistik för Omar Bertel

ÖvergripandeTotalPer 90 minuterPercentil
Matcher Spelade20N/A
98
minuter169485 minuter per match
97
Påbörjade matcher19N/A
98
Matcher med utbyte1N/AN/A
Matcher med ersättning4N/AN/A

Försvarsstatistik

FörsvarTotalPer 90 eller %.Percentil
Mål Insläppta180.96
73
Minuter per insläppt mål94 Min'N/A
73
Hålla nollan840%
87
Tacklingar301.59
83
Interceptioner201.06
86
Dueller på marken1125.95
39
Vunna dueller på marken613.24
50
Vunna dueller i luften160.85
60
Dribblad förbi80.43
41
Fullträffar542.87
76
Blockerade skott40.21
59
Straffar borta10.05
16

Som försvarare har Omar Bertel släppt in 18 mål och hållit 8 clean sheets i 20 matcher i Categoria Primera A 2026 säsongen. Det betyder att när Omar Bertel är på planen släpper deras lag in ett mål var 94 minut. Dessutom har de gjort 1.59 tackles och 1.06 interceptions för varje 90 minuter de varit på planen. Omar Bertel samlar också på sig ungefär 2.87 clearances på samma gång.

Gula kort, röda kort och foulstatistik

Kort och foulTotalPer 90 minuterPercentil
Gula Kort1N/AN/A
Röda kort0N/AN/A
Totalt antal kort10.05
10
Minuter per bokning1694 min' / kortN/A
99
Kort över 0,515%
14
Foul begångna120.64
24
Foulade mot50.27
14

Omar Bertel har fått 1 gula kort och 0 röda kort i 20 matcher hittills i Categoria Primera A 2026 säsongen. De begår 0.64 fouls per 90 minuter.

Mål och xG (förväntade mål)

Mål, xG, skottTotalPer 90 minuterPercentil
Mål Gjorda00
51
Inblandning i mål20.11
49
Mål hemma00
61
Mål borta00
71
Förväntade mål (xG)0.580.03
26
Icke straffbar xG (npxG)0.580.03
26
Straffmål Gjorda0N/AN/A
Hat-trick0N/AN/A
3 eller fler mål0N/AN/A
2 eller fler mål0N/AN/A
Minuter per mål0 Minuter per målN/AN/A

Omar Bertel har inte gjort några mål så här långt i Categoria Primera A 2026 säsongen. Vi får se hur de presterar i de kommande matcherna.

Skott tagna

SkottdataTotalPer 90 minuterPercentil
Skott tagna80.43
26
Skott på mål
2/ 8
0.11
29
Skott utanför mål
6/ 8
0.32
30
Målstolpen0 gånger0.00
80
Konverteringsfrekvens För Skott0.00%N/A
52
Skottprecision25.00%N/A
39
Skott Per Mål Gjorda0.00N/AN/A

Omar Bertel har tagit 8 skott i 20 matcher hittills i Categoria Primera A 2026 säsongen. Av 8 skotten var 2 skotten på mål och de andra 6 skotten var utanför mål. Det betyder att Omar Bertels skottprecision är 25.00%. De gör ett mål för varje 0.00 skott de tar och tar 0.43 skott per 90 minuter på planen.

Statistik över assists, passningar och skapade chanser

Assists och passningarTotalPer 90 minuterPercentil
Assister20.11
70
Förväntade assists (xA)3.980.21
83
Passningar87046.22
90
Framgångsrika pass
720/ 870
38.25
88
Andel godkända pass82.76%N/A
64
Viktiga pass281.49
82
Krossboll583.08
83
Framgångsrika krossboll
23/ 58
1.22
92
Genomförandegrad för krossboll39.66%N/A
82
Minuter per assist847 Minuter per assistN/AN/A

Omar Bertel har assisterat till 2 assists i 20 matcher så här långt i Categoria Primera A 2026 säsongen. Om vi tittar på deras passningsspel så passar Omar Bertel bollen ungefär 46.22 gånger under en match med en passningsfrekvens på 82.76. de spelar också 1.49 nyckelpassningar varje match vilket leder till betydande målchanser. Totalt sett är Omar Bertels xA (Expected Assists) output 0.21 per 90 minuter. Denna statistik placerar dem över 83 procent av spelarna i Categoria Primera A.

Statistik för dribbling och offside

Dribblingar och offsideTotalPer 90 minuterPercentil
Dribblingar160.85
58
Lyckade dribblingar100.53
74
Dribblingens framgångsgrad62.50%N/A
82
Fördrivna50.27
62
Offsides00.00
49

Straff statistik

StraffsparkarDenna säsongKarriär
Straffkonverterings BetygInga straffInga straff
Vunna straffar00
Straffmål Gjorda00
Missade straffar00

Omar Bertel har inte tagit några straffsparkar i sin karriär ännu (baserat på all säsongsdata som vi har på FootyStats). Deras straffsparkstatistik kommer att uppdateras när han tar en straff i en officiell match.

Sydamerika Cup statistik för Omar Bertel

ÖvergripandeTotalPer 90 minuterPercentil
Matcher Spelade5N/A
99
minuter45090 minuter per match
99
Påbörjade matcher5N/A
99
Matcher med utbyte0N/AN/A
Matcher med ersättning0N/AN/A

Försvarsstatistik

FörsvarTotalPer 90 eller %.Percentil
Mål Insläppta51
45
Minuter per insläppt mål90 Min'N/A
46
Hålla nollan120%
24
Tacklingar163.20
95
Interceptioner102.00
96
Dueller på marken387.60
51
Vunna dueller på marken285.60
87
Vunna dueller i luften71.40
67
Dribblad förbi40.80
35
Fullträffar102.00
60
Blockerade skott10.20
55
Straffar borta00.00
99

Som försvarare har Omar Bertel släppt in 18 mål och hållit 8 clean sheets i 5 matcher i Categoria Primera A 2026 säsongen. Det betyder att när Omar Bertel är på planen släpper deras lag in ett mål var 90 minut. Dessutom har de gjort 3.20 tackles och 2.00 interceptions för varje 90 minuter de varit på planen. Omar Bertel samlar också på sig ungefär 2.00 clearances på samma gång.

Gula kort, röda kort och foulstatistik

Kort och foulTotalPer 90 minuterPercentil
Gula Kort0N/AN/A
Röda kort0N/AN/A
Totalt antal kort00
48
Minuter per bokningInga bokningarN/A
48
Kort över 0,500%
50
Foul begångna00.00
13
Foulade mot00.00
15

Mål och xG (förväntade mål)

Mål, xG, skottTotalPer 90 minuterPercentil
Mål Gjorda00
71
Inblandning i mål00
60
Mål hemma00
81
Mål borta00
87
Förväntade mål (xG)0.310.06
57
Icke straffbar xG (npxG)0.310.06
58
Straffmål Gjorda0N/AN/A
Hat-trick0N/AN/A
3 eller fler mål0N/AN/A
2 eller fler mål0N/AN/A
Minuter per mål0 Minuter per målN/AN/A

Skott tagna

SkottdataTotalPer 90 minuterPercentil
Skott tagna20.40
37
Skott på mål
2/ 2
0.40
67
Skott utanför mål
0/ 2
0.00
26
Målstolpen0 gånger0.00
88
Konverteringsfrekvens För Skott0.00%N/A
74
Skottprecision100.00%N/A
99
Skott Per Mål Gjorda0.00N/AN/A

Statistik över assists, passningar och skapade chanser

Assists och passningarTotalPer 90 minuterPercentil
Assister00
81
Förväntade assists (xA)0.660.13
77
Passningar26152.20
95
Framgångsrika pass
212/ 261
42.40
93
Andel godkända pass81.23%N/A
65
Viktiga pass30.60
54
Krossboll122.40
77
Framgångsrika krossboll
3/ 12
0.60
79
Genomförandegrad för krossboll25.00%N/A
72
Minuter per assistInga assistsN/AN/A

Statistik för dribbling och offside

Dribblingar och offsideTotalPer 90 minuterPercentil
Dribblingar61.20
66
Lyckade dribblingar51.00
83
Dribblingens framgångsgrad83.33%N/A
87
Fördrivna20.40
46
Offsides00.00
74

Straff statistik

StraffsparkarDenna säsongKarriär
Straffkonverterings BetygInga straffInga straff
Vunna straffar00
Straffmål Gjorda00
Missade straffar00

Omar Bertels statistiska analys

Omar Bertel är en Försvarare som har dykt upp i 20 matches denna säsong i Categoria Primera A spelat totalt 1694 minuter. Omar Bertel släpper in i genomsnitt 0.96 mål för varje 90 minuter som han är på planen. Hans noll mål insläppta-statistik ligger för närvarande på 40%. Det betyder att Omar Bertel har inte släppt in ett mål i 8 matcher av 20 som han har spelat i.

Omar Bertel har gjort mål totalt av 0 mål hittils den här säsongen i ligan, vilket placerar honom 25América de Cali lagets skytteliga.

Minut för minut

Gör mål var N/A minut (inga mål)

Assister varje 847 minuter

Erhållit kort varje1694 minuter

Straffrekord (karriär)
PEN
Gjorde 0 / 0 penalties
Missade 0 / 0 straff
 
Omvandlingsfrekvens för straff : N/A
Rank efter output (Nuvarande liga)

Mål rank

364 / 403 Spelare

Mål insläppta rank

37 / 141 Spelare

FÖRGÅENDE SÄSONGERS PRESTATIONER

2025 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

26

0

22

9

2

0

1970'

4

0

6

1

0

0

329'

Total 2025

30

0

28

10

2
0

2299'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.01
 Insläppta

0.09  Erhållna kort

2024 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

Total 2024

10

0

4

5

1
0

540'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

0.75
 Insläppta

0.19  Erhållna kort

2023 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

30

0

21

10

1

0

2136'

3

0

4

0

0

0

174'

5

0

2

2

1

0

450'

Total 2023

42

0

30

13

2
0

3120'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

0.88
 Insläppta

0.04  Erhållna kort

2022 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

40

1

26

19

3

0

3516'

2

0

0

1

0

0

117'

Total 2022

44

1

30

20

3
0

3813'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0.03 Mål

0.67
 Insläppta

0.08  Erhållna kort

2021 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

37

1

26

14

4

0

2918'

2

0

2

0

0

0

180'

Total 2021

39

1

28

14

4
0

3098'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0.03 Mål

0.8
 Insläppta

0.12  Erhållna kort

2020 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

2

0

0

1

1

1

153'

Total 2020

14

0

12

5

1
1

1087'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.16
 Insläppta

0  Erhållna kort

2019 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

15

0

10

3

0

0

1009'

5

1

3

2

1

0

450'

Total 2019

20

1

13

5

1
0

1459'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

0.89
 Insläppta

0  Erhållna kort

2018 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

Total 2018

9

0

7

3

0
0

663'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.1
 Insläppta

0  Erhållna kort

2017 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

Total 2017

1

0

1

0

0
0

90'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1
 Insläppta

0  Erhållna kort

/se/
https://cdn.footystats.org/
- Startar om### min'
- Startar om### H'
Live'
- Startad
Snart
Startad
no

Laddar statistik

GÅ MED I PREMIUM. VINST NU.