Oliver Baumann Portrait

Oliver Baumann Statistik

Klubb : Hoffenheim
Landslag : Germany
Position : Målvakt - Målvakt
Nationalitet : Germany
Fot : Högerfotad
Tröjnummer : #1
Ålder (Födelsedag) : 36 (2/6/1990)
Längd : 187cm
Vikt : 82kg

2026/2027

2025/2026

2024/2025

2023/2024

2022/2023

2021/2022

2020/2021

2019/2020

Mer

2018/2019

2017/2018

2016/2017

2015/2016

2014/2015

2013/2014

2012/2013

2011/2012

2010/2011

2009/2010

2026/2027 och karriärstatistik- Oliver Baumann

6.57
Genomsnittlig rating i BundesligaMål insläppta rank : 81 / 113 Spelare
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

8

0

15

1

0

0

720'

Total 2026/2027

11

0

20

2

0
0

990'

Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

531

0

786

116

13

0

47790'

30

0

40

7

2

0

2659'

28

0

30

8

0

0

2520'

Total 2026/2027

607

0

881

137

15
0

54589'

Ovan är karriärstatistiken för Oliver Baumann. Oliver Baumann har spelat totalt 607 matcher, gjort 0 mål och ackumulerat 3 assist. Oliver Baumann har spelat flest antal matcher i Bundesliga med 607 framträdanden i Tyskland. Statistiken inkluderar inte klubb- och internationella vänskapsmatcher.

Statistik per 90 minuter i Bundesliga

52%Räddning
17 Räddningar / 33 Skott
18 Percentil
1.88Inkastade mål / 90'
15 Mål i 8 Matcher
32nd Percentil
13%Hålla nollan
1 Hållna nollan i 8 Matcher
31st Percentil

Oliver Baumann statistik - detaljerad

Bundesliga statistik för Oliver Baumann

ÖvergripandeTotalPer 90 minuterPercentil
Matcher Spelade8N/A
99
minuter72090 minuter per match
99
Påbörjade matcher8N/A
99
Matcher med utbyte0N/AN/A
Matcher med ersättning0N/AN/A

Statistik för målvakter

MålvaktningTotalPer 90 eller %.Percentil
Skjutna skott334.12
95
Räddningar172.12
18
Räddning17 Räddningar / 33 Skott51.52%
18
Slag40.50
58

Som målvakt har Oliver Baumann släppt in 15 mål och hållit 1 nollan i 8 matcher i Bundesliga 2026/2027 säsongen. Det betyder att när Oliver Baumann står i mål, släpper laget in ett mål var 48 minut. Oliver Baumann statistik över insläppta mål per 90 minuter är 1.88.

När det gäller rå målvaktsspel har de räddat 17 av de 33 skott de mött - vilket innebär att Oliver Baumann:s räddningsprocent är 51.52%.

Försvarsstatistik

FörsvarTotalPer 90 eller %.Percentil
Mål Insläppta151.88
32
Minuter per insläppt mål48 Min'N/A
33
Hålla nollan113%
31
Tacklingar00.00
8
Interceptioner10.12
15
Dueller på marken50.62
6
Vunna dueller på marken40.50
5
Vunna dueller i luften40.50
26
Dribblad förbi00.00
99
Fullträffar91.12
36
Blockerade skott00.00
37
Straffar borta00.00
99

Gula kort, röda kort och foulstatistik

Kort och foulTotalPer 90 minuterPercentil
Gula Kort0N/AN/A
Röda kort0N/AN/A
Totalt antal kort00
42
Minuter per bokningInga bokningarN/A
42
Kort över 0,500%
42
Foul begångna00.00
12
Foulade mot00.00
9

Oliver Baumann har inte fått några bokningar (gula eller röda kort) under denna Bundesliga säsong.

Mål och xG (förväntade mål)

Mål, xG, skottTotalPer 90 minuterPercentil
Mål Gjorda00
60
Inblandning i mål00
42
Mål hemma00
70
Mål borta00
77
Förväntade mål (xG)0.000.00
10
Icke straffbar xG (npxG)0.000.00
11
Straffmål Gjorda0N/AN/A
Hat-trick0N/AN/A
3 eller fler mål0N/AN/A
2 eller fler mål0N/AN/A
Minuter per mål0 Minuter per målN/AN/A

Oliver Baumann har inte gjort några mål så här långt i Bundesliga 2026/2027 säsongen. Vi får se hur de presterar i de kommande matcherna.

Skott tagna

SkottdataTotalPer 90 minuterPercentil
Skott tagna00.00
10
Skott på mål
0/ 0
0.00
28
Skott utanför mål
0/ 0
0.00
12
Målstolpen0 gånger0.00
84
Konverteringsfrekvens För Skott0.00%N/A
60
Skottprecision0.00%N/A
28
Skott Per Mål Gjorda0.00N/AN/A

Oliver Baumann har inte tagit några skott i Bundesliga 2026/2027 säsongen ännu.

Statistik över assists, passningar och skapade chanser

Assists och passningarTotalPer 90 minuterPercentil
Assister00
60
Förväntade assists (xA)0.400.05
11
Passningar29236.50
49
Framgångsrika pass
200/ 292
25.00
40
Andel godkända pass68.49%N/A
15
Viktiga pass00.00
8
Krossboll00.00
19
Framgångsrika krossboll
0/ 0
0.00
48
Genomförandegrad för krossboll0.00%N/A
48
Minuter per assistInga assistsN/AN/A

Oliver Baumann har inte assisterat till några mål under denna Bundesliga säsong.

Statistik för dribbling och offside

Dribblingar och offsideTotalPer 90 minuterPercentil
Dribblingar00.00
12
Lyckade dribblingar00.00
21
Dribblingens framgångsgrad0.00%N/A
21
Fördrivna00.00
99
Offsides00.00
59

Straff statistik

StraffsparkarDenna säsongKarriär
Straffkonverterings BetygInga straffInga straff
Vunna straffar00
Straffmål Gjorda00
Missade straffar00

Oliver Baumann har inte tagit några straffsparkar i sin karriär ännu (baserat på all säsongsdata som vi har på FootyStats). Deras straffsparkstatistik kommer att uppdateras när han tar en straff i en officiell match.

UEFA Europa League statistik för Oliver Baumann

ÖvergripandeTotalPer 90 minuterPercentil
Matcher Spelade3N/A
0
minuter27090 minuter per match
0
Påbörjade matcher3N/A
0
Matcher med utbyte0N/AN/A
Matcher med ersättning0N/AN/A

Statistik för målvakter

MålvaktningTotalPer 90 eller %.Percentil
Skjutna skott103.33
94
Räddningar51.67
21
Räddning5 Räddningar / 10 Skott50.00%
29
Slag31.00
99

Som målvakt har Oliver Baumann släppt in 15 mål och hållit 1 nollan i 3 matcher i Bundesliga 2026/2027 säsongen. Det betyder att när Oliver Baumann står i mål, släpper laget in ett mål var 54 minut. Oliver Baumann statistik över insläppta mål per 90 minuter är 1.88.

När det gäller rå målvaktsspel har de räddat 5 av de 10 skott de mött - vilket innebär att Oliver Baumann:s räddningsprocent är 50.00%.

Försvarsstatistik

FörsvarTotalPer 90 eller %.Percentil
Mål Insläppta51.67
13
Minuter per insläppt mål54 Min'N/A
14
Hålla nollan133%
35
Tacklingar00.00
28
Interceptioner00.00
34
Dueller på marken00.00
14
Vunna dueller på marken00.00
14
Vunna dueller i luften00.00
26
Dribblad förbi00.00
99
Fullträffar51.67
71
Blockerade skott00.00
52
Straffar borta00.00
99

Gula kort, röda kort och foulstatistik

Kort och foulTotalPer 90 minuterPercentil
Gula Kort0N/AN/A
Röda kort0N/AN/A
Totalt antal kort00
41
Minuter per bokningInga bokningarN/A
41
Kort över 0,500%
43
Foul begångna00.00
24
Foulade mot00.00
21

Mål och xG (förväntade mål)

Mål, xG, skottTotalPer 90 minuterPercentil
Mål Gjorda00
56
Inblandning i mål00
35
Mål hemma00
65
Mål borta00
76
Förväntade mål (xG)0.000.00
24
Icke straffbar xG (npxG)0.000.00
24
Straffmål Gjorda0N/AN/A
Hat-trick0N/AN/A
3 eller fler mål0N/AN/A
2 eller fler mål0N/AN/A
Minuter per mål0 Minuter per målN/AN/A

Skott tagna

SkottdataTotalPer 90 minuterPercentil
Skott tagna00.00
32
Skott på mål
0/ 0
0.00
40
Skott utanför mål
0/ 0
0.00
37
Målstolpen0 gånger0.00
94
Konverteringsfrekvens För Skott0.00%N/A
65
Skottprecision0.00%N/A
43
Skott Per Mål Gjorda0.00N/AN/A

Statistik över assists, passningar och skapade chanser

Assists och passningarTotalPer 90 minuterPercentil
Assister00
52
Förväntade assists (xA)0.230.08
45
Passningar11337.67
74
Framgångsrika pass
84/ 113
28.00
70
Andel godkända pass74.34%N/A
29
Viktiga pass10.33
47
Krossboll00.00
47
Framgångsrika krossboll
0/ 0
0.00
60
Genomförandegrad för krossboll0.00%N/A
61
Minuter per assistInga assistsN/AN/A

Statistik för dribbling och offside

Dribblingar och offsideTotalPer 90 minuterPercentil
Dribblingar00.00
48
Lyckade dribblingar00.00
59
Dribblingens framgångsgrad0.00%N/A
59
Fördrivna00.00
99
Offsides00.00
79

Straff statistik

StraffsparkarDenna säsongKarriär
Straffkonverterings BetygInga straffInga straff
Vunna straffar00
Straffmål Gjorda00
Missade straffar00

Oliver Baumanns statistiska analys

Oliver Baumann är en Målvakt som har dykt upp i 8 matches denna säsong i Bundesliga spelat totalt 720 minuter. Oliver Baumann släpper in i genomsnitt 1.88 mål för varje 90 minuter som han är på planen. Hans noll mål insläppta-statistik ligger för närvarande på 13%. Det betyder att Oliver Baumann har inte släppt in ett mål i 1 matcher av 8 som han har spelat i.

Oliver Baumann har gjort mål totalt av 0 mål hittils den här säsongen i ligan, vilket placerar honom 10 på Hoffenheim lagets skytteliga.

Minut för minut

Gör mål var N/A minut (inga mål)

Inga assists

Inga bokningar

Straffrekord (karriär)
PEN
Gjorde 0 / 0 penalties
Missade 0 / 0 straff
 
Omvandlingsfrekvens för straff : N/A
Rank efter output (Nuvarande liga)

Mål rank

159 / 234 Spelare

Mål insläppta rank

81 / 113 Spelare

FÖRGÅENDE SÄSONGERS PRESTATIONER

2025/2026 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

34

0

49

7

3

0

3060'

2

0

2

1

1

0

180'

Total 2025/2026

47

0

61

13

4
0

4230'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.44
 Insläppta

0.09  Erhållna kort

2024/2025 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

28

0

50

4

1

0

2520'

2

0

4

0

1

0

180'

Total 2024/2025

41

0

66

8

2
0

3690'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.79
 Insläppta

0.04  Erhållna kort

2023/2024 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

34

0

60

2

1

0

3060'

2

0

2

0

0

0

180'

Total 2023/2024

36

0

62

2

1
0

3240'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.76
 Insläppta

0.03  Erhållna kort

2022/2023 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

34

0

52

5

2

0

3060'

3

0

4

1

0

0

270'

Total 2022/2023

37

0

56

6

2
0

3330'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.53
 Insläppta

0.06  Erhållna kort

2021/2022 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

33

0

54

8

1

0

2970'

2

0

5

0

0

0

180'

Total 2021/2022

36

0

61

8

1
0

3196'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.64
 Insläppta

0.03  Erhållna kort

2020/2021 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

31

0

48

6

1

0

2790'

2

0

3

0

0

0

180'

Total 2020/2021

40

0

55

10

1
0

3600'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.55
 Insläppta

0.03  Erhållna kort

2019/2020 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

30

0

47

7

1

0

2700'

1

0

2

0

0

0

90'

Total 2019/2020

31

0

49

7

1
0

2790'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.57
 Insläppta

0.03  Erhållna kort

2018/2019 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

33

0

46

5

0

0

2970'

Total 2018/2019

39

0

59

5

0
0

3510'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.39
 Insläppta

0  Erhållna kort

2017/2018 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

34

0

44

10

0

0

3060'

Total 2017/2018

41

0

56

10

0
0

3690'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.29
 Insläppta

0  Erhållna kort

2016/2017 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

34

0

33

12

1

0

3060'

2

0

1

1

0

0

180'

Total 2016/2017

36

0

34

13

1
0

3240'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

0.97
 Insläppta

0.03  Erhållna kort

2015/2016 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

33

0

45

6

1

0

2970'

1

0

1

0

0

0

90'

Total 2015/2016

34

0

46

6

1
0

3060'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.36
 Insläppta

0.03  Erhållna kort

2014/2015 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

34

0

53

8

0

0

3060'

3

0

3

1

0

0

229'

Total 2014/2015

37

0

56

9

0
0

3289'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.56
 Insläppta

0  Erhållna kort

2013/2014 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

33

0

55

5

0

0

2970'

3

0

3

1

0

0

270'

Total 2013/2014

42

0

64

7

0
0

3780'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.67
 Insläppta

0  Erhållna kort

2012/2013 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

34

0

39

13

0

0

3060'

5

0

5

2

0

0

450'

Total 2012/2013

39

0

44

15

0
0

3510'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.15
 Insläppta

0  Erhållna kort

2011/2012 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

33

0

55

9

1

0

2970'

1

0

3

0

0

0

90'

Total 2011/2012

34

0

58

9

1
0

3060'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.67
 Insläppta

0.03  Erhållna kort

2010/2011 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

30

0

40

8

0

0

2700'

1

0

2

0

0

0

90'

Total 2010/2011

31

0

42

8

0
0

2790'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1.33
 Insläppta

0  Erhållna kort

2009/2010 Säsong
Tävling
MP
Mål
Mål Insläppta
HN
Hålla nollan (HN).
Tabell över lag med det högsta antalet matcher där 0 mål blivit insläppta. Statistik tas från aktuella ligor.
*Lag måste ha spelat minst 7 matcher innan de kvalificerar för denna CS-tabell.
Gult kort
Rött kort
Min'
Minuter spelade

1

0

1

0

0

0

90'

Total 2009/2010

1

0

1

0

0
0

90'

Mål / 90 min

Insläppta / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

1
 Insläppta

0  Erhållna kort

/se/
https://cdn.footystats.org/
- Startar om### min'
- Startar om### H'
Live'
- Startad
●Snart
●Startad
no

Laddar statistik

GÅ MED I PREMIUM. VINST NU.