Ethan Mbappé Portrait

Ethan Mbappé Statistik

Klubb : Lille
Position : Forward - Högerflygel
Nationalitet : Frankrike
Fot : Vänsterfotad
Tröjnummer : #8
Ålder (Födelsedag) : 19 (29/12/2006)
Längd : 180cm
Vikt : 70kg

2025/2026

2024/2025

2023/2024

2022/2023

2022

2025/2026 och karriärstatistik- Ethan Mbappé

6.33
Genomsnittlig rating i Ligue 1Mål rank : 20 / 407 Spelare
Tävling
MP
Mål
Assister
Gult kort
Rött kort
PEN
Straffmål Gjorda
Min'
Minuter spelade

17

3

1

1

0

0

512'

2

0

0

0

0

0

108'

Total 2025/2026

21

3

1

1
0

0

662'

Tävling
MP
Mål
Assister
Gult kort
Rött kort
PEN
Straffmål Gjorda
Min'
Minuter spelade

30

3

1

4

0

0

771'

12

0

2

3

0

0

836'

5

0

0

0

0

0

174'

Total 2025/2026

52

3

3

7
0

0

1905'

Ovan är karriärstatistiken för Ethan Mbappé. Ethan Mbappé har spelat totalt 52 matcher, gjort 3 mål och ackumulerat 1 assist. Ethan Mbappé har spelat flest antal matcher i Ligue 1 med 52 framträdanden i Frankrike. Statistiken inkluderar inte klubb- och internationella vänskapsmatcher.

Statistik per 90 minuter i Ligue 1

0.53Mål per 90
3 Mål totalt
96 Percentil
0.18Assists per 90
1 Assists totalt
82 Percentil
0.70M+A per 90
4 målbidrag totalt
95 Percentil
0.53xG Per 90'
3.00 Förväntade mål
94 Percentil
0.26xA per 90
1.46 Förväntade assists
88 Percentil
0.18Kort per 90
1 Kort totalt
52 Percentil

Ethan Mbappé statistik - detaljerad

Ligue 1 statistik för Ethan Mbappé

ÖvergripandeTotalPer 90 minuterPercentil
Matcher Spelade17N/A
33
minuter51230 minuter per match
8
Årslön€910,000N/A
39
Påbörjade matcher4N/A
6
Matcher med utbyte13N/AN/A
Matcher med ersättning6N/AN/A

Mål och xG (förväntade mål)

Mål, xG, skottTotalPer 90 minuterPercentil
Mål Gjorda30.53
96
Inblandning i mål40.7
95
Mål hemma31.1
99
Mål borta00
54
Förväntade mål (xG)3.000.53
94
Icke straffbar xG (npxG)3.000.53
96
Straffmål Gjorda0N/AN/A
Hat-trick0N/AN/A
3 eller fler mål0N/AN/A
2 eller fler mål0N/AN/A
Minuter per mål171 Minuter per målN/AN/A

Ethan Mbappé har gjort 3 mål i 17 matcher så här långt i Ligue 1 2025/2026 säsongen. 3 av de gjorda 3 målen gjordes på hemmaplan medan de gjorde 0 mål på bortaplan. Totalt sett är Ethan Mbappé's gjorda mål per 90 minuter 0.53. Dessutom är Ethan Mbappé totala G/A (mål + assist) 4 för den här säsongen. Deras målmedverkan motsvarar 0.7 per 90 minuter. Deras Non-Penalty xG per 90 minuter är 0.53. Detta sätter Ethan Mbappés npxG output till 3.00 vilket sätter dem i topp 96 percentile av Ligue 1 spelare.

Skott tagna

SkottdataTotalPer 90 minuterPercentil
Skott tagna142.45
87
Skott på mål
7/ 14
1.23
94
Skott utanför mål
7/ 14
1.23
80
Målstolpen0 gånger0.00
70
Konverteringsfrekvens För Skott21.43%N/A
90
Skottprecision50.00%N/A
89
Skott Per Mål Gjorda4.67N/AN/A

Ethan Mbappé har tagit 14 skott i 17 matcher hittills i Ligue 1 2025/2026 säsongen. Av 14 skotten var 7 skotten på mål och de andra 7 skotten var utanför mål. Det betyder att Ethan Mbappés skottprecision är 50.00%. De gör ett mål för varje 4.67 skott de tar och tar 2.45 skott per 90 minuter på planen.

Statistik över assists, passningar och skapade chanser

Assists och passningarTotalPer 90 minuterPercentil
Assister10.18
82
Förväntade assists (xA)1.460.26
88
Passningar20636.07
45
Framgångsrika pass
169/ 206
29.59
45
Andel godkända pass82.04%N/A
42
Viktiga pass122.10
94
Krossboll305.25
95
Framgångsrika krossboll
10/ 30
1.75
98
Genomförandegrad för krossboll33.33%N/A
86
Minuter per assist512 Minuter per assistN/AN/A

Ethan Mbappé har assisterat till 1 assists i 17 matcher så här långt i Ligue 1 2025/2026 säsongen. Om vi tittar på deras passningsspel så passar Ethan Mbappé bollen ungefär 36.07 gånger under en match med en passningsfrekvens på 82.04. de spelar också 2.10 nyckelpassningar varje match vilket leder till betydande målchanser. Totalt sett är Ethan Mbappés xA (Expected Assists) output 0.26 per 90 minuter. Denna statistik placerar dem över 88 procent av spelarna i Ligue 1.

Statistik för dribbling och offside

Dribblingar och offsideTotalPer 90 minuterPercentil
Dribblingar193.33
90
Lyckade dribblingar61.05
77
Dribblingens framgångsgrad31.58%N/A
18
Fördrivna81.40
21
Offsides10.18
70

Gula kort, röda kort och foulstatistik

Kort och foulTotalPer 90 minuterPercentil
Gula Kort1N/AN/A
Röda kort0N/AN/A
Totalt antal kort10.18
52
Minuter per bokning512 min' / kortN/A
68
Kort över 0,516%
30
Foul begångna61.05
43
Foulade mot91.58
80

Ethan Mbappé har fått 1 gula kort och 0 röda kort i 17 matcher hittills i Ligue 1 2025/2026 säsongen. De begår 1.05 fouls per 90 minuter.

Försvarsstatistik

FörsvarTotalPer 90 eller %.Percentil
Mål Insläppta91.58
20
Minuter per insläppt mål57 Min'N/A
21
Hålla nollan847%
92
Tacklingar132.28
81
Interceptioner20.35
23
Dueller på marken6611.56
78
Vunna dueller på marken284.90
61
Vunna dueller i luften00.00
2
Dribblad förbi91.58
3
Fullträffar00.00
1
Blockerade skott00.00
25
Straffar borta00.00
99

Straff statistik

StraffsparkarDenna säsongKarriär
Straffkonverterings BetygInga straffInga straff
Vunna straffar00
Straffmål Gjorda00
Missade straffar00

Ethan Mbappé har inte tagit några straffsparkar i sin karriär ännu (baserat på all säsongsdata som vi har på FootyStats). Deras straffsparkstatistik kommer att uppdateras när han tar en straff i en officiell match.

UEFA Europa League statistik för Ethan Mbappé

ÖvergripandeTotalPer 90 minuterPercentil
Matcher Spelade2N/A
0
minuter4221 minuter per match
0
Årslön€910,000N/A
99
Påbörjade matcher0N/A
0
Matcher med utbyte2N/AN/A
Matcher med ersättning0N/AN/A

Mål och xG (förväntade mål)

Mål, xG, skottTotalPer 90 minuterPercentil
Mål Gjorda00
53
Inblandning i mål00
34
Mål hemma00
66
Mål borta00
71
Förväntade mål (xG)0.250.54
94
Icke straffbar xG (npxG)0.250.54
96
Straffmål Gjorda0N/AN/A
Hat-trick0N/AN/A
3 eller fler mål0N/AN/A
2 eller fler mål0N/AN/A
Minuter per mål0 Minuter per målN/AN/A

Skott tagna

SkottdataTotalPer 90 minuterPercentil
Skott tagna24.29
99
Skott på mål
2/ 2
4.29
99
Skott utanför mål
0/ 2
0.00
18
Målstolpen0 gånger0.00
86
Konverteringsfrekvens För Skott0.00%N/A
55
Skottprecision100.00%N/A
99
Skott Per Mål Gjorda0.00N/AN/A

Statistik över assists, passningar och skapade chanser

Assists och passningarTotalPer 90 minuterPercentil
Assister00
54
Förväntade assists (xA)0.070.15
61
Passningar2655.71
88
Framgångsrika pass
23/ 26
49.29
88
Andel godkända pass88.46%N/A
84
Viktiga pass12.14
95
Krossboll510.71
99
Framgångsrika krossboll
0/ 5
0.00
44
Genomförandegrad för krossboll0.00%N/A
44
Minuter per assistInga assistsN/AN/A

Statistik för dribbling och offside

Dribblingar och offsideTotalPer 90 minuterPercentil
Dribblingar48.57
99
Lyckade dribblingar24.29
99
Dribblingens framgångsgrad50.00%N/A
69
Fördrivna12.14
4
Offsides00.00
57

Gula kort, röda kort och foulstatistik

Kort och foulTotalPer 90 minuterPercentil
Gula Kort0N/AN/A
Röda kort0N/AN/A
Totalt antal kort00
28
Minuter per bokningInga bokningarN/A
28
Kort över 0,500%
30
Foul begångna12.14
94
Foulade mot00.00
8

Försvarsstatistik

FörsvarTotalPer 90 eller %.Percentil
Mål Insläppta00
99
Minuter per insläppt mål0 Min'N/A
0
Hålla nollan150%
87
Tacklingar00.00
12
Interceptioner00.00
17
Dueller på marken612.86
91
Vunna dueller på marken24.29
56
Vunna dueller i luften00.00
8
Dribblad förbi00.00
99
Fullträffar12.14
68
Blockerade skott12.14
99
Straffar borta00.00
99

Straff statistik

StraffsparkarDenna säsongKarriär
Straffkonverterings BetygInga straffInga straff
Vunna straffar00
Straffmål Gjorda00
Missade straffar00

Coupe de France statistik för Ethan Mbappé

ÖvergripandeTotalPer 90 minuterPercentil
Matcher Spelade2N/A
0
minuter10854 minuter per match
0
Årslön€910,000N/A
99
Påbörjade matcher1N/A
0
Matcher med utbyte1N/AN/A
Matcher med ersättning1N/AN/A

Mål och xG (förväntade mål)

Mål, xG, skottTotalPer 90 minuterPercentil
Mål Gjorda00
54
Inblandning i mål00
46
Mål hemma00
54
Mål borta00
77
Förväntade mål (xG)0.450.38
82
Icke straffbar xG (npxG)0.450.38
82
Straffmål Gjorda0N/AN/A
Hat-trick0N/AN/A
3 eller fler mål0N/AN/A
2 eller fler mål0N/AN/A
Minuter per mål0 Minuter per målN/AN/A

Skott tagna

SkottdataTotalPer 90 minuterPercentil
Skott tagna54.17
96
Skott på mål
2/ 5
1.67
93
Skott utanför mål
3/ 5
2.50
96
Målstolpen0 gånger0.00
93
Konverteringsfrekvens För Skott0.00%N/A
61
Skottprecision40.00%N/A
61
Skott Per Mål Gjorda0.00N/AN/A

Statistik över assists, passningar och skapade chanser

Assists och passningarTotalPer 90 minuterPercentil
Assister00
69
Förväntade assists (xA)0.110.09
25
Passningar4840.00
50
Framgångsrika pass
39/ 48
32.50
46
Andel godkända pass81.25%N/A
29
Viktiga pass10.83
57
Krossboll97.50
96
Framgångsrika krossboll
1/ 9
0.83
75
Genomförandegrad för krossboll11.11%N/A
50
Minuter per assistInga assistsN/AN/A

Statistik för dribbling och offside

Dribblingar och offsideTotalPer 90 minuterPercentil
Dribblingar119.17
99
Lyckade dribblingar54.17
99
Dribblingens framgångsgrad45.45%N/A
43
Fördrivna10.83
25
Offsides00.00
75

Gula kort, röda kort och foulstatistik

Kort och foulTotalPer 90 minuterPercentil
Gula Kort0N/AN/A
Röda kort0N/AN/A
Totalt antal kort00
69
Minuter per bokningInga bokningarN/A
69
Kort över 0,500%
57
Foul begångna21.67
96
Foulade mot10.83
57

Försvarsstatistik

FörsvarTotalPer 90 eller %.Percentil
Mål Insläppta00
99
Minuter per insläppt mål0 Min'N/A
0
Hålla nollan150%
99
Tacklingar32.50
93
Interceptioner10.83
75
Dueller på marken1815.00
99
Vunna dueller på marken97.50
99
Vunna dueller i luften00.00
11
Dribblad förbi00.00
99
Fullträffar10.83
43
Blockerade skott00.00
36
Straffar borta00.00
99

Straff statistik

StraffsparkarDenna säsongKarriär
Straffkonverterings BetygInga straffInga straff
Vunna straffar00
Straffmål Gjorda00
Missade straffar00

Ethan Mbappés statistiska analys

Ethan Mbappé är en Forward som har dykt upp i 17 matches denna säsong i Ligue 1 spelat totalt 512 minuter. Ethan Mbappé gör i genomsnitt 0.53 mål för varje 90 minuter som han är på planen. Denna anfallsprestation placerar honom för närvarande på 20 av 407 spelare i Ligue 1 som har spelat minst 3 matcher.

Han har gjort mål totalt av 3 mål hittills under säsongen i ligan, vilket placerar honom 6Ligue 1 lagets topp skytteliga.

Minut för minut

gör mål varje 171 minuter

Assister varje 512 minuter

Erhållit kort varje512 minuter

Straffrekord (karriär)
PEN
Gjorde 0 / 0 penalties
Missade 0 / 0 straff
 
Omvandlingsfrekvens för straff : N/A
Rank efter output (Nuvarande liga)

Mål rank

20 / 407 Spelare

Assist rank

77 / 407 Spelare

FÖRGÅENDE SÄSONGERS PRESTATIONER

2024/2025 Säsong
Tävling
MP
Mål
Assister
Gult kort
Rött kort
PEN
Straffmål Gjorda
Min'
Minuter spelade

10

0

0

3

0

0

214'

Total 2024/2025

14

0

0

3
0

0

323'

Mål / 90 min

Assister / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

0  Assister

1.26  Erhållna kort

2023/2024 Säsong
Tävling
MP
Mål
Assister
Gult kort
Rött kort
PEN
Straffmål Gjorda
Min'
Minuter spelade

3

0

0

0

0

0

45'

Total 2023/2024

11

0

0

2
0

0

614'

Mål / 90 min

Assister / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

0  Assister

0  Erhållna kort

2023 Säsong
Tävling
MP
Mål
Assister
Gult kort
Rött kort
PEN
Straffmål Gjorda
Min'
Minuter spelade

Total 2023

9

0

2

1
0

0

441'

Mål / 90 min

Assister / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

0.59  Assister

0.29  Erhållna kort

2022 Säsong
Tävling
MP
Mål
Assister
Gult kort
Rött kort
PEN
Straffmål Gjorda
Min'
Minuter spelade

Total 2022

2

0

0

0
0

0

64'

Mål / 90 min

Assister / 90 min

Erhållna kort / 90 min

0 Mål

0  Assister

0  Erhållna kort

/se/
https://cdn.footystats.org/
- Startar om### min'
- Startar om### H'
Live'
- Startad
Snart
Startad
no

Laddar statistik

GÅ MED I PREMIUM. VINST NU.