
Philipp Wiesinger Statistik
2025/2026
2024/2025
2022/2023
2021/2022
2020/2021
2019/2020
2018/2019
2017/2018
Mer
2016/2017
2015/2016
2014/2015
Ovan är karriärstatistiken för Philipp Wiesinger. Philipp Wiesinger har spelat totalt 272 matcher, gjort 17 mål och ackumulerat 4 assist. Philipp Wiesinger har spelat flest antal matcher i Bundesliga med 272 framträdanden i Österrike. Statistiken inkluderar inte klubb- och internationella vänskapsmatcher.
Statistik per 90 minuter i Bundesliga
Bundesliga statistik för Philipp Wiesinger
| Övergripande | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Matcher Spelade | 28 | N/A | 79 |
| minuter | 2366 | 85 minuter per match | 82 |
| Årslön | €44,827 | N/A | 23 |
| Påbörjade matcher | 27 | N/A | 83 |
| Matcher med utbyte | 1 | N/A | N/A |
| Matcher med ersättning | 3 | N/A | N/A |
Försvarsstatistik
| Försvar | Total | Per 90 eller %. | Percentil |
|---|---|---|---|
| Mål Insläppta | 44 | 1.67 | 6 |
| Minuter per insläppt mål | 54 Min' | N/A | 6 |
| Hålla nollan | 7 | 25% | 52 |
| Tacklingar | 74 | 2.81 | 94 |
| Interceptioner | 39 | 1.48 | 88 |
| Dueller på marken | 259 | 9.85 | 48 |
| Vunna dueller på marken | 148 | 5.63 | 70 |
| Vunna dueller i luften | 45 | 1.71 | 65 |
| Dribblad förbi | 33 | 1.26 | 10 |
| Fullträffar | 140 | 5.33 | 88 |
| Blockerade skott | 13 | 0.49 | 79 |
| Straffar borta | 0 | 0.00 | 99 |
Som försvarare har Philipp Wiesinger släppt in 44 mål och hållit 7 clean sheets i 28 matcher i Bundesliga 2025/2026 säsongen. Det betyder att när Philipp Wiesinger är på planen släpper deras lag in ett mål var 54 minut. Dessutom har de gjort 2.81 tackles och 1.48 interceptions för varje 90 minuter de varit på planen. Philipp Wiesinger samlar också på sig ungefär 5.33 clearances på samma gång.
Gula kort, röda kort och foulstatistik
| Kort och foul | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Gula Kort | 9 | N/A | N/A |
| Röda kort | 1 | N/A | N/A |
| Totalt antal kort | 10 | 0.38 | 85 |
| Minuter per bokning | 237 min' / kort | N/A | 27 |
| Kort över 0,5 | 8 | 29% | 95 |
| Foul begångna | 31 | 1.18 | 58 |
| Foulade mot | 25 | 0.95 | 51 |
Philipp Wiesinger har fått 9 gula kort och 1 röda kort i 28 matcher hittills i Bundesliga 2025/2026 säsongen. De begår 1.18 fouls per 90 minuter.
Mål och xG (förväntade mål)
| Mål, xG, skott | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Mål Gjorda | 1 | 0.04 | 41 |
| Inblandning i mål | 2 | 0.08 | 32 |
| Mål hemma | 0 | 0 | 50 |
| Mål borta | 1 | 0.07 | 61 |
| Förväntade mål (xG) | 1.58 | 0.06 | 37 |
| Icke straffbar xG (npxG) | 1.58 | 0.06 | 38 |
| Straffmål Gjorda | 0 | N/A | N/A |
| Hat-trick | 0 | N/A | N/A |
| 3 eller fler mål | 0 | N/A | N/A |
| 2 eller fler mål | 0 | N/A | N/A |
| Minuter per mål | 2366 Minuter per mål | N/A | N/A |
Philipp Wiesinger har gjort 1 mål i 28 matcher så här långt i Bundesliga 2025/2026 säsongen. 0 av de gjorda 1 målen gjordes på hemmaplan medan de gjorde 1 mål på bortaplan. Totalt sett är Philipp Wiesinger's gjorda mål per 90 minuter 0.04. Dessutom är Philipp Wiesinger totala G/A (mål + assist) 2 för den här säsongen. Deras målmedverkan motsvarar 0.08 per 90 minuter. Deras Non-Penalty xG per 90 minuter är 0.06. Detta sätter Philipp Wiesingers npxG output till 1.58 vilket sätter dem i topp 38 percentile av Bundesliga spelare.
Skott tagna
| Skottdata | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Skott tagna | 12 | 0.46 | 26 |
| Skott på mål | 5/ 12 | 0.19 | 42 |
| Skott utanför mål | 7/ 12 | 0.27 | 22 |
| Målstolpen | 0 gånger | 0.00 | 71 |
| Konverteringsfrekvens För Skott | 8.33% | N/A | 55 |
| Skottprecision | 41.67% | N/A | 82 |
| Skott Per Mål Gjorda | 12.00 | N/A | N/A |
Philipp Wiesinger har tagit 12 skott i 28 matcher hittills i Bundesliga 2025/2026 säsongen. Av 12 skotten var 5 skotten på mål och de andra 7 skotten var utanför mål. Det betyder att Philipp Wiesingers skottprecision är 41.67%. De gör ett mål för varje 12.00 skott de tar och tar 0.46 skott per 90 minuter på planen.
Statistik över assists, passningar och skapade chanser
| Assists och passningar | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Assister | 1 | 0.04 | 42 |
| Förväntade assists (xA) | 3.32 | 0.13 | 54 |
| Passningar | 1209 | 45.99 | 80 |
| Framgångsrika pass | 978/ 1209 | 37.20 | 82 |
| Andel godkända pass | 80.89% | N/A | 77 |
| Viktiga pass | 14 | 0.53 | 38 |
| Krossboll | 12 | 0.46 | 37 |
| Framgångsrika krossboll | 7/ 12 | 0.27 | 57 |
| Genomförandegrad för krossboll | 58.33% | N/A | 97 |
| Minuter per assist | 2366 Minuter per assist | N/A | N/A |
Philipp Wiesinger har assisterat till 1 assists i 28 matcher så här långt i Bundesliga 2025/2026 säsongen. Om vi tittar på deras passningsspel så passar Philipp Wiesinger bollen ungefär 45.99 gånger under en match med en passningsfrekvens på 80.89. de spelar också 0.53 nyckelpassningar varje match vilket leder till betydande målchanser. Totalt sett är Philipp Wiesingers xA (Expected Assists) output 0.13 per 90 minuter. Denna statistik placerar dem över 54 procent av spelarna i Bundesliga.
Statistik för dribbling och offside
| Dribblingar och offside | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Dribblingar | 11 | 0.42 | 21 |
| Lyckade dribblingar | 7 | 0.27 | 30 |
| Dribblingens framgångsgrad | 63.64% | N/A | 85 |
| Fördrivna | 6 | 0.23 | 78 |
| Offsides | 0 | 0.00 | 39 |
Straff statistik
| Straffsparkar | Denna säsong | Karriär |
|---|---|---|
| Straffkonverterings Betyg | Inga straff | 75% |
| Vunna straffar | 0 | 4 |
| Straffmål Gjorda | 0 | 3 |
| Missade straffar | 0 | 1 |
Philipp Wiesinger har tagit 4 straffsparkar så här långt i sin karriär. Av dessa gjorde Philipp Wiesinger 3 pennor medan han missade 1. Den totala straffomvandlingsfrekvensen för Philipp Wiesinger är 75%.
UEFA Europa Conference League statistik för Philipp Wiesinger
| Övergripande | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Matcher Spelade | 3 | N/A | 0 |
| minuter | 224 | 75 minuter per match | 0 |
| Årslön | €44,827 | N/A | 99 |
| Påbörjade matcher | 2 | N/A | 0 |
| Matcher med utbyte | 1 | N/A | N/A |
| Matcher med ersättning | 0 | N/A | N/A |
Försvarsstatistik
| Försvar | Total | Per 90 eller %. | Percentil |
|---|---|---|---|
| Mål Insläppta | 5 | 2.01 | 3 |
| Minuter per insläppt mål | 45 Min' | N/A | 4 |
| Hålla nollan | 1 | 33% | 53 |
| Tacklingar | 3 | 1.21 | 45 |
| Interceptioner | 2 | 0.80 | 53 |
| Dueller på marken | 17 | 6.83 | 37 |
| Vunna dueller på marken | 8 | 3.21 | 31 |
| Vunna dueller i luften | 3 | 1.21 | 68 |
| Dribblad förbi | 3 | 1.21 | 9 |
| Fullträffar | 6 | 2.41 | 70 |
| Blockerade skott | 2 | 0.80 | 91 |
| Straffar borta | 0 | 0.00 | 99 |
Som försvarare har Philipp Wiesinger släppt in 44 mål och hållit 7 clean sheets i 3 matcher i Bundesliga 2025/2026 säsongen. Det betyder att när Philipp Wiesinger är på planen släpper deras lag in ett mål var 45 minut. Dessutom har de gjort 1.21 tackles och 0.80 interceptions för varje 90 minuter de varit på planen. Philipp Wiesinger samlar också på sig ungefär 2.41 clearances på samma gång.
Gula kort, röda kort och foulstatistik
| Kort och foul | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Gula Kort | 1 | N/A | N/A |
| Röda kort | 0 | N/A | N/A |
| Totalt antal kort | 1 | 0.4 | 87 |
| Minuter per bokning | 224 min' / kort | N/A | 44 |
| Kort över 0,5 | 1 | 33% | 92 |
| Foul begångna | 3 | 1.21 | 66 |
| Foulade mot | 2 | 0.80 | 46 |
Mål och xG (förväntade mål)
| Mål, xG, skott | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Mål Gjorda | 1 | 0.4 | 91 |
| Inblandning i mål | 2 | 0.8 | 95 |
| Mål hemma | 1 | 1 | 98 |
| Mål borta | 0 | 0 | 72 |
| Förväntade mål (xG) | 0.60 | 0.24 | 74 |
| Icke straffbar xG (npxG) | 0.60 | 0.24 | 75 |
| Straffmål Gjorda | 0 | N/A | N/A |
| Hat-trick | 0 | N/A | N/A |
| 3 eller fler mål | 0 | N/A | N/A |
| 2 eller fler mål | 0 | N/A | N/A |
| Minuter per mål | 224 Minuter per mål | N/A | N/A |
Skott tagna
| Skottdata | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Skott tagna | 0 | 0.00 | 15 |
| Skott på mål | 0/ 0 | 0.00 | 30 |
| Skott utanför mål | 0/ 0 | 0.00 | 17 |
| Målstolpen | 0 gånger | 0.00 | 81 |
| Konverteringsfrekvens För Skott | 0.00% | N/A | 53 |
| Skottprecision | 0.00% | N/A | 30 |
| Skott Per Mål Gjorda | 0.00 | N/A | N/A |
Statistik över assists, passningar och skapade chanser
| Assists och passningar | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Assister | 1 | 0.4 | 94 |
| Förväntade assists (xA) | 0.82 | 0.33 | 93 |
| Passningar | 110 | 44.20 | 70 |
| Framgångsrika pass | 91/ 110 | 36.56 | 69 |
| Andel godkända pass | 82.73% | N/A | 59 |
| Viktiga pass | 2 | 0.80 | 53 |
| Krossboll | 0 | 0.00 | 22 |
| Framgångsrika krossboll | 0/ 0 | 0.00 | 42 |
| Genomförandegrad för krossboll | 0.00% | N/A | 42 |
| Minuter per assist | 224 Minuter per assist | N/A | N/A |
Statistik för dribbling och offside
| Dribblingar och offside | Total | Per 90 minuter | Percentil |
|---|---|---|---|
| Dribblingar | 1 | 0.40 | 29 |
| Lyckade dribblingar | 0 | 0.00 | 19 |
| Dribblingens framgångsgrad | 0.00% | N/A | 19 |
| Fördrivna | 0 | 0.00 | 99 |
| Offsides | 0 | 0.00 | 54 |
Straff statistik
| Straffsparkar | Denna säsong | Karriär |
|---|---|---|
| Straffkonverterings Betyg | Inga straff | 75% |
| Vunna straffar | 0 | 4 |
| Straffmål Gjorda | 0 | 3 |
| Missade straffar | 0 | 1 |
Philipp Wiesinger är en Försvarare som har dykt upp i 28 matches denna säsong i Bundesliga spelat totalt 2366 minuter. Philipp Wiesinger släpper in i genomsnitt 1.67 mål för varje 90 minuter som han är på planen. Hans noll mål insläppta-statistik ligger för närvarande på 25%. Det betyder att Philipp Wiesinger har inte släppt in ett mål i 7 matcher av 28 som han har spelat i.
Philipp Wiesinger har gjort mål totalt av 1 mål hittils den här säsongen i ligan, vilket placerar honom 18 på Austria Wien lagets skytteliga.
Minut för minut
gör mål varje 2366 minuter
Assister varje 2366 minuter
Erhållit kort varje237 minuter
Straffrekord (karriär)
Rank efter output (Nuvarande liga)
Mål rank
Mål insläppta rank
2024/2025 Säsong
Mål / 90 min
Insläppta / 90 min
0.06 Mål
0.66
Insläppta
0.33 Erhållna kort
2022/2023 Säsong
Mål / 90 min
Insläppta / 90 min
0 Mål
0
Insläppta
0 Erhållna kort
2021/2022 Säsong
Mål / 90 min
Insläppta / 90 min
0.07 Mål
0.86
Insläppta
0.29 Erhållna kort
2020/2021 Säsong
Mål / 90 min
Insläppta / 90 min
0.08 Mål
0.89
Insläppta
0.32 Erhållna kort
2019/2020 Säsong
Mål / 90 min
Insläppta / 90 min
0.04 Mål
0.93
Insläppta
0.27 Erhållna kort
2018/2019 Säsong
Mål / 90 min
Insläppta / 90 min
0.11 Mål
0.83
Insläppta
0.29 Erhållna kort
2017/2018 Säsong
Mål / 90 min
Insläppta / 90 min
0 Mål
0.9
Insläppta
0.2 Erhållna kort
2016/2017 Säsong
Mål / 90 min
Insläppta / 90 min
0 Mål
1.25
Insläppta
0 Erhållna kort
2015/2016 Säsong
Mål / 90 min
Insläppta / 90 min
0.07 Mål
1.43
Insläppta
0.36 Erhållna kort
2014/2015 Säsong
Mål / 90 min
Insläppta / 90 min
0.03 Mål
1.52
Insläppta
0.27 Erhållna kort